מאמרים

תרפיה במוזיקה

נתחיל בהתחלה – מהי למעשה תרפיה במוזיקה?

תרפיה באמצעות מוזיקה הנה למעשה טיפול רגשי באמצעות מוזיקה וכלי נגינה, המספקים ערוץ ביטוי אלטרנטיבי לתחושותיהם ורגשותיהם של המטופלים, שלעיתים קרובות, כתוצאה מאופי חייהם, מתקשים להתבטא במילים.

למי מיועדת שיטת טיפול זו?

אין אדם שלא מתחבר למוזיקה, ולכן היא מיועדת לכל אחד ואחת, ולכל הגילאים. כל אחד מוצא את המקום בו הוא מתחבר למוזיקה – ויש מגוון דרכים לעשות זאת: ניתן לנגן על כלי נגינה, להאזין למוזיקה, לכתוב שירים, לשיר, להלחין ועוד. כל אחד מוצא את הדרך אליה הוא הכי מתחבר, הגורמת לו להזדהות עם תחושות שונות אותן הוא מרגיש – עצב, שמחה, הזדהות, עצבים, ייאוש, תקווה ועוד. ילדים, בשל גילם הצעיר, יותר פתוחים למוזיקה מכיוון שהיא מאפשרת להם להתבטא באמצעותה במקום באמצעות מילים – לעיתים אוצר המילים שלהם אינו רחב דיו על מנת לבטא עצמם בחופשיות ובבטחון.

מה מקומה של התרפיה במוזיקה בבית הילדים ע"ש אלעזרקי?

מערך התרפיה במוזיקה, למרות היותו סוג תרפיה חדש יחסית מבין סוגי התרפיות השונים (החל להתפתח בשנות ה-80), קיים בבית אלעזרקי כבר 9 שנים. יהודה כהן, מנהל בית הילדים, השכיל לזהות את הפוטנציאל הרב הגלום בשיטת טיפול זו, לאמץ אותה אל ביתינו ולספק את כל האמצעים הדרושים לטיפול בשיטה זו, למרות הקשיים שלעיתים כרוכים בכך. במהלך שנים אלה טופלו ועודם מטופלים ילדים וילדות רבים, אשר לא תמיד מצאו את המקום והאווירה המתאימים לשתף אחרים ברגשותיהם הכמוסים ובעברם הכואב. באמצעות המוזיקה ניתנה לנו היכולת לאפשר לילדינו להתבטא בצורה שונה ויצירתית, המוכיחה את

עצמה פעם אחר פעם.

האם יש צורך בידע מוזיקלי על מנת להיות מטופל במוזיקה? האם יש "חוקים"?

אין שום צורך בידע מוזיקלי. תרפיה במוזיקה אינה חוג מוזיקה, ולכן לא צריך לדעת לנגן או לקרוא תווים. להיפך, לעיתים קרובות, הטיפול במוזיקה הנו המפגש הראשון של המטופל עם כלי נגינה כלשהו. הנגינה מתבססת על אלתור ואין חוקים, ולכן אין נכון או לא נכון, יפה או לא יפה, אין סוף או התחלה. כל חפץ בחדר יכול להפוך לכלי נגינה, וכל עוד שום דבר לא נהרס, הכל לגיטימי.

מהם יתרונות התרפיה במוזיקה על פני סוגי תרפיה אחרים?

המוזיקה מאפשרת למטופל להתחבר למקום הבריא שלו – המקום היוצר. היא מאפשרת מימד להתבטאות ומימד ליצירה. גם אם קשה למטופל להתבטא, במוזיקה זה תמיד ייצא בצורה טובה, מכיוון שמדובר ביצירה ובצלילים: אין אחד שלא יכול לעשות את זה, ולכן זה גם מהנה, זהו משהו שניתן "להצליח" בו. וברגע שיש יצירה ועשייה – יש צעידה קדימה.

יתרונה של התרפיה במוזיקה הוא שהיא פועלת בשני מישורים במקביל:

מוזיקה כחלק מתרפיה, ומוזיקה כתרפיה.

מוזיקה כחלק מתרפיה, הינה מצב בו קורה משהו מוזיקלי, ולאחר מכן הדבר נדון עם המטופל. זאת אומרת, בין אם המטופל ניגן, שר, האזין או חיבר שיר - לאחר מכן - ידון ברגשותיו ותחושותיו אותן הרגיש בעת היצירה, עם המטפל/ת. המוזיקה למעשה מהווה גירוי לשיחה מילולית הדנה במצבו של המטופל.

במצב השני, כאשר מדובר במוזיקה כתרפיה, המוזיקה עצמה היא בעלת הכוח המרפא. הווה אומר, בעצם יצירת המוזיקה בדרכים השונות, עובר המטופל תהליך מרפא המאפשר לו להירגע ולהתחבר לעצמו ולרגשותיו.

מעבר לכך, הילדים הבאים לטיפול מגיעים לעיתים קרובות ללא בסיס, ללא קרקע. המוזיקה נותנת להם כלים באמצעותם הם יכולים לחזק תחושות אלה, באמצעות תיבות נגינה שחוזרות על עצמן, קצב, נשימה ועוד. מה שהילד בוחר לעשות בצלילים – זו למעשה השתקפות של העולם הפנימי שלו.

למשל, ילד עם דימוי עצמי נמוך, לעיתים יגיע למפגש כפוף, שקט ומפוחד. אם נעבוד איתו על ניגון חזק ועוצמתי, שירה בקול רם והפגנת נוכחות – בהכרח תשפיע עבודה זו גם על חייו מחוץ לחדר הטיפולים. דוגמא נוספת - תופעה מוכרת היא ילדים המגיעים לטיפול עם חרדת נטישה. כאן למשל, ניתן לחבר עמם "שיר סיום" אותם ישירו יחדיו בסיום כל טיפול, ובכך למעשה לעזור להם להתמודד עם חיים מרובי פרידות, או אף עם חיים רגילים אשר גם בהם נאלצים אנו להיפרד מאנשים ומקומות שונים מפעם לפעם, תוך הבנה שזהו תהליך טבעי ומחזורי וחלק מהחיים.

האם הטיפול באמצעות מוזיקה מוגבל לזמן מסויים?

כמו כל שיטת טיפול, הזמן הוא המפתח העיקרי ליצירת אמון בין המטפל למטופל. לכן הטיפולים הם ארוכי טווח, וטווחי הטיפול הם של מספר שנים. ילדים אלו חוו פרידה כפויה אחת לפחות במהלך חייהם ולכן הם מתקשים במיוחד בנתינת אמון. ברוב המקרים ילד המתחיל טיפול כלל אינו מאמין שהמטפלת אכן תהיה שם גם בשבוע שיבוא. בניית הקשר והאמון לוקחת זמן רב אך בלעדיה לא ניתן להתחיל את התהליך הטיפולי. בתרפיה במוזיקה אין הגבלת זמן לטיפולים. זהו המקום המאפשר למטופלים להרגיש קביעות, לא זמניות.

מהי מטרת העל בתרפיה במוזיקה?

המטרה האולטימטיבית בתרפיה במוזיקה היא לאפשר לכל מטופל להרגיש טוב עם עצמו ועם הסביבה שלו. כאשר הילד אינו פנוי רגשית, חייו נעצרים. המוזיקה משמשת כלי לשחרור מעצורים. ילדינו, שכל כך עמוסי רגשות כתוצאה ממצבים קיצוניים שנכפו עליהם, מושפעים מהם בכל היבט והיבט בחייהם. באמצעות חיבור לחלק הבריא והיוצר שלהם יכול המטופל להכיר בצדדים הבריאים והחיוביים שבו, ולהתמקד בהם.

באמצעות טיפול ארוך טווח ועקבי, ילדינו מקבלים כלים להתמודדות עם מציאות חייהם, וזוכים לאפשרות לפתח את הצדדים החיוביים באישיותם. בכך אנו נותנים לילדינו בבית אלעזרקי את המתנה הגדולה ביותר, אותה מטרה שלשמה הוקם בית הילדים -

אפשרות אמיתית לעתיד טוב יותר.